Çift Düğüm Örgü Modeli Yapılışı

İlginç , değişik örgü modellerini sever misiniz. Sizlere çok güzel bir o kadar da değişik bir örgü modeli yapılışı hazırladık. Çift düğüm örgü modeli yapılışı. Yapılışı çok karışık gibi görünüyor ama kolay. Uzun şeritler birbiri arasına geçerek çift düğümleri oluşturuyor. Birazdan tığ işi örgü modellerinden olan bu değişik örneğin yapılışını resimli olarak aktarmaya çalışacağız. Bu model ile bebek battaniyesi örebilirsiniz. Tığ işi hırka yapımı yapıp kol kısımlarına şerit olarak, ön kısımlarına şerit olarak bu örneği yapabilirsiniz. Şapka modellerinde kullanabilirsiniz. Tığ işi örgü tulum modellerine ön kısmına örnek olarak bu modeli koyabilirsiniz. İlginç bir örnek. Örgü kalpli battaniye yapılışını da birçok örgünüzde kullanabilirsiniz. Yelek modellerinde, örgü etek modellerinde mesela. Kelebekli bebek battaniyesi yapılışını da aynı şekilde. Sadece battaniye olarak değil diğer örgülerinizde de kullanabilirsiniz. Şiş örgü modellerinden bir örnek isterseniz rüzgar gülü bebek battaniyesini deneyebilirsiniz.

Çift Düğüm Örgü Modeli Nasıl Yapılır?

Birçok örgü modelinde kullanacağınız değişik bir model. Yapılışını şimdi adım adım resimli ayrıntılı bir şekilde görelim. Önce modelin şeması ile başlayalım. Şemada daireler zinciri, uzun çizgiler trabzanı, ters parantezler ise ilmek kaydırmayı anlatıyor. İlmek kaydırma nasıl yapılır derseniz sık iğne gibi batıyorsunuz. Tığa doladığınız ipi direk olarak tekrar ilmek almadan örüyorsunuz.

12 ve katları + 3 zincir çekerek başlıyoruz.

Zincir çektikten sonra tüm sırayı 4. zincire batarak ve devam ederek trabzan ile örüyoruz. 2.turda 4 trabzan yapıyoruz. 1 zincir çekip 1 trabzan atlayarak 3 trabzan yapıyoruz. 1 zincir çekip 1 trabzan atlıyoruz ve 7 trabzan yapıyoruz. Sıra sonuna kadar 1 zincir, 1 trabzan atla 3 trabzan yap, 1 zincir, 1 trabzan atla 7 trabzan yap olarak devam ediyoruz.

Bu turda ipliğin rengini değiştirip 4 trabzan yapıyoruz. Ve 24 zincir çekiyoruz. Üzerine 2. zincirden başlayarak sona kadar ilmek kaydırma yapıyoruz. Ve resimde gördüğünüz gibi ok ile gösterilen yerden geçiriyoruz.

1 zincir çekip 1 trabzan atlayıp 3 trabzan yapıyoruz. Tekrar 24 zincir çekip resimdeki işlemleri yapıyoruz.

1 zincir çekip 1 trabzan atlayıp 7 trabzan yapıyoruz.Ve az önce yaptığımız işlemleri sıra sonuna kadar tekrar ediyoruz.